Tipy a triky

Věc, která má mnohem více antioxidantů než borůvky, více železa než špenát a více vitamínu A než mrkev. Co to je?

Někteří možná hned víte, o čem je řeč. Mnozí z nás však nemáme ani tušení. Je to tak? Řeč je o zázračné potravině, o níž se ve světě začalo mluvit jen několik let dozadu, přičemž jsme se o ní mohli doslechnout jako o zeleném zázraku či tajné zdrani starověkých Aztéků. Dnes, kdy se již o této potravině dozvídáme stále více a více, víme, že je velkým kamarádem vegetaiánov či veganům kvůli bílkovinám. Nejde tu však jen o nich. Spirulina je nesmírně bohatým zdrojem důležitých antioxidantů, enzymů, vitamínů a minerálů, což znamená, že bychom kolem ní neměli projít jen tak bez povšimnutí.

Spirulina a čím je speciální

Jedná se o cyanobakterie, resp. sladkovodní modro-zelenou řasu obsahující beta-karoten a chlorofyl-a. Jak dobře víme, řasy produkují kyslík ve vodě prostřednictvím fotosyntézy podobně jako rostliny. Spirulina je však výjimečná v tom, že neobsahuje celulózu, což znamená, že je pro nás lehce stravitelná.

Dnes najdeme tyto sinice téměř všude, ať už v oceánech, sladkých vodách, vlhkých půdách, … Dokonce i na Antarktidě. Spirulina, kterou si však koupíte ve formě prášku, pilulek či vloček, však pochází z břehů Havaje nebo Jižní Ameriky.
Pokud svou stravu obohatíte o spirulinu, tělo se vám odvděčí. Výhodnou je zejména pro již spomíaných vegetariány a vegany, kterým může chybět vitamin B-12, jehož je tato řasa opravdu bohatým zdrojem.

Co obsahuje 1 gram spiruliny?

  • 3 100% více beta-karotenu (vitamin A) jako mrkev
  • 5 500% více železa než špenát
  • 600% více bílkovin než tofu
  • 280% více antioxidantů než borůvky

Modro-zelené řasy obsahují vitamin B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (nikotinamín), B6 ​​(pyridoxin), B9 (kyselina listová), C, D a E.

Spirulina

Spirulina je také výborným zdrojem draslíku, vápníku, chrómu, mědi, hořčíku, manganu, fosforu, selenu, sodíku a zinku. Stále však nekončíme.

Mezi další výhody užívání spiruliny patří:

# Zmírňování příznaků alergie
# Zvyšování imunity
# Regulace krevního tlaku
# Normalizace cholesterolu
# Napomáhá střevní flóře
# Snižuje riziko rakoviny
# Snižuje riziko katarakty a degenerace spojené s věkem
# Protizánětlivý a antimikrobiální účinek
# Antivirová ochrana proti HIV, oparu a hepatitidě
# Zlepšení stavu jater po konzumaci chemických drog

Jak by se měla spirulia užívat?

Je jen a jen na vás, kterou formu tohoto zázraku se rozhodnete užívat. Mnozí lidé však oblibě spirulinu přidanou do chutných smoothies, které si takto obohatíte živinami ještě více. Zajímavou možností je přidat lžíci prášku spiruliny do kapsy s popcornem, do kterého můžete pro ještě dokonalejší chuť přidat drcený česnek, případně ji můžete přidat do chutných cookies.

Zanechat komentář