Životní tipy

Svědění kůže, únava, zažívací problémy? 12 známek toho, že tento váš orgán má obrovské potíže!

V našem těle není žádný orgán, který by pracoval tvrději než játra. Je to náš největší vnitřní orgán (žláza) a pracuje nepřetržitě na více než 500 procesech současně přes zpracování živin přes produkci bílkovin až po mobilizaci cholesterolu a glukózy.

Porucha funkce jater může nastat mimo jiné z následujících důvodů:

Nadměrný alkohol
tučná játra
Léky: Acetaminofen (Tylenol), antidepresiva, statiny, antibiotika, antacida
Obezita
Jídlo: zpracované potraviny, přebytek cukru, příliš mnoho sacharidů, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, nealkoholické nápoje
Kouření
hepatitidy

Typické příznaky:

1. Zvětšení obvodu břicha

Hromadění ascitu nebo peritoneální tekutiny je nejčastěji důsledkem cirhózy (cirhózy). To může způsobit slabost, křeče, bolest a dušnost.

2. Bolest břicha

Játra se nacházejí pod plícemi, nad žaludkem na pravé straně těla. Bolestivý může být také zánět a zvětšení jater.

3. Zadržování tekutin

Vysoký krevní tlak a retence sodíku vedou k akumulaci tekutin, a to i při absenci ascitu. Dolní končetiny, ruce a obličej mohou být také edematózní.

4. Bolest žaludku

Nevolnost nebo dokonce zvracení může být varovným signálem. Zvracení po selhání jater se obvykle vyskytuje s dalšími příznaky.

5. Trávicí problémy

Poškození jater způsobuje zvýšení střevní propustnosti („prosakující střevo“), bakteriální přerůstání tenkého střeva (SIBO) a celkové zpomalení trávení v důsledku změn hladin hormonů a produkce žluči. Změna návyků na záchodě, nadýmání a nepohodlí v podbřišku jsou typickými příznaky.

6. Únava a celková slabost

Jak se játra unaví, my také. Únava je téměř vždy průvodním příznakem onemocnění jater.

7. Svědění kůže

Ačkoli to zní divně, dysfunkci jater může doprovázet i svědění kůže. Při stagnaci žluče nemůže žluč správně proudit a v závislosti na stupni stagnace může způsobit svědění kůže.

8. Žloutenka

Bilirubin vzniká rozkladem hemoglobinu v krvinkách a je vylučován žlučí játry. Tento vedlejší produkt se hromadí v krvi a zbarví kůži a bílkoviny v našich očích nažloutle.

9. Anorexie

To je spojeno s bolestí žaludku, únavou a nevolností. V tomto případě nechceme jídlo. Protože jsou játra nedílnou součástí trávicího procesu, jsou tedy v případě poškození narušeny i hormony zapojené do hladu.

10. Změna ve stolici

Bilirubin je primárně zodpovědný za barvu stolice. Odbarvení může být způsobeno řadou faktorů, jedním z nich je ucpání žlučovodu, které způsobuje zblednutí a šednutí stolice.

11. Změna v moči

Porucha funkce jater může ovlivnit zpracování, dodávání a vylučování bilirubinu. Vzhledem k tomu, že bilirubin dodává moči citrónově žlutou barvu, může být jeho zhnědnutí, které se může zbarvit do oranžova, známkou poškození jater.

12. Střevní krvácení, zácpa a průjem

Vysoký krevní tlak může způsobit, že se tepny a žíly dostanou do jater nebo z jater, a následně způsobí gastrointestinální krvácení, které se může objevit také v jícnu, žaludku nebo střevech.

Zanechat komentář