Životní tipy

S kokosovým olejem a jedlou sodou můžete vybělit zuby

Bělení zubů si většina lidí spojí s návštěvou zubaře, který tento výkon provede a ne zrovna levně. Někteří jsou zvyklí zase na farmaceutické vymoženosti z lékárny, které dokáží zuby zesvětlit, ale na druhou stranu s nimi můžeme do těla dostat i nebezpečné chemikálie. Naštěstí existuje i přírodní a zdravotně nezávadná metoda k bělení zubů, ve které bude hrát hlavní roli kokosový olej a jedlá soda. Bělení zubů bude trvat v tomto případě jen 2 minuty.

Proč kokosový olej?

Kokosový olej se používá jako léčebný prostředek pro mnoho zdravotních problémů, od regulace hormonů až po trávení cukru v krvi, spalování tuků, zlepšení Alzheimerovy choroby a dokonce i k prevenci rakoviny. Proběhl nespočet vědeckých studií, které potvrzují jeho zdravotní přínosy pro tělo. Když přijde řeč na dentální hygienu, kokosový olej nabízí silné antibakteriální vlastnosti, díky kterým pomáhá hubit bakterie způsobující zubní kaz.

 

Kokosový olej je dokonce vysoce účinný proti růstu většiny kmenů streptokokových bakterií, včetně Streptococcus mutans (bakterie produkující kyselinu, která leptá sklovinu a je hlavní příčinou zubního kazu). Je také ideální alternativou ke konvenčním zubním pastám, které obsahují triclosan.

 

Triclosan je antibakteriální chemikálie spojená s problematikou rezistence vůči antibiotikům a narušením endokrinního systému. Dále je spojena s rakovinou prsu, vaječníků, prostaty a rakoviny varlat, jakož i předčasným porodem, nízkou porodní váhou miminka, dřívější pubertou u dívek a nesestouplými varlaty u chlapců. Jiné studie ukazují, že triclosan může způsobit kostní malformace, rovněž souvisí s nerovnováhou hormonů. Pokud vás zajímá, jaké zubní pasty obsahují nebezpečný triclosan, tak je to například populární pasta Colgate, která je kvůli tomu velmi kritizována.

 

Asi 95% z tradičních zubních past obsahuje také fluorid, který je považován za průmyslový odpad a je jedovatý i v malém množství. Tělo ho dokáže získat z potravy, umělé přidávání do zubní pasty je zejména reklamní záležitostí a má pro tělo pouze negativní vliv. U citlivějších osob může dojít při častém čištění i k otravě.

Proč jedlá soda?

Mýtus, že je jedlá soda pro zuby velmi abrazivní a rychle opotřebuje sklovinu, je nepravdivý. Brusný efekt jedlé sody je zanedbatelný. Jedlá soda zvyšuje pH vašich slin a pomáhá s likvidací nežádoucích bakterií. Je velmi účinná na odstraňování zubních skvrn a pro celkově bělejší a jasnější chrup.

Jak vybělit zuby

Na kombinaci jedlé sody a kokosového oleje je skvělé to, že funguje velmi rychle a efekt lze poznat již po 2 minutách.

 

Na výrobu naší zubní pasty budete potřebovat:

  • 8 lžiček jedlé sody
  • 8 lžiček extra panenského kokosového oleje lisovaného za studena

Postup:

 

Jednoduše obě složky promíchejte a následně směs naneste na kartáček, jako zubní pastu. Zuby si čistěte pomalu a důkladně. Dbejte na to, aby čištění trvalo alespoň 2 minuty. Následně si vypláchněte ústa a usmějte se na sebe do zrcadla. Tuto přírodní zubní pastu můžete používat pravidelně a aby chutnala ještě lépe, přidejte do ní ještě kapku mátového oleje, aby měla svěží chuť.

Zanechat komentář