Tipy a triky

Pokud používáte při vaření kostky bujónu, měli byste vědět tato nebezpečná rizika. Málokdo si to uvědomuje.

Bez ohledu na značku výrobce, všechny bujónové kostky nejsou dobrá. Hodně lidí si stále myslí, že se jedná o koncentrovaný vývar, ale to je velký omyl. Jejich základní složkou je sůl ztužená v palmovém tuku, zahuštěná maltodextrinem a obohacená o chuť glutamátu monosodného, cukru a dalších umělých příchutí. Obarvená je karamelem a konzervovaná propylgalátem.

Nic z toho nezní zrovna chutně, že? Přírodní složky, mezi které se řadí masový extrakt, cibule, petržel a další podobné, obsahují pouze 3 procenta složení celého produktu. To je šíleně málo a znamená to, že své polévky a omáčky dochucujete pomocí nebezpečné chemie, která v těle nemá co dělat. A přitom o tom vůbec nevíte! Podívejme se na jednotlivé složky bujónu a jejich vliv na lidské tělo. Věnovat se budeme zejména těm hlavním, jako je:

  • sůl,
  • palmový olej,
  • maltodextrin,
  • glutaman sodný.

Sůl a olej

Sůl je pro lidský organismus samozřejmě nezbytná, stejně jako pro jiné zástupce živočišné říše, ale nesmí se to s ní přehánět. Při nadměrné konzumace soli se zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, mozkové mrtvice a infarktu. Budete mít větší žízeň a vašemu trávení to také neprospěje. V kombinaci s tuky, barvivy a konzervačními látkami se jedná o čistý hazard se zdravím.

 

Palmový olej je obecně považován za vysoce škodlivý. Jde o nositele tzv. trans tuků, které jsou zodpovědné za aterosklerózu, infarkt a mozkové příhody. Zároveň přispívá k inzulínové rezistenci a rozvoji cukrovky typu II. Ať se na něj díváte z jakéhokoli pohledu, nejde o nic pozitivního, co by mělo přijít do vašeho těla. Proto byste se měli vyhnout všem produktům, které ho obsahují.

Maltodextrin

Tuto složku můžete na trhu běžně sehnat a je určená především vrcholovým sportovcům, kteří potřebují větší množství energie. Pro běžné jedince ale vhodná není. Má negativní vliv na bakteriální flóru v zažívacím traktu, vysoký glykemický index a zvyšuje hladinu cukru v krvi. A nic z toho rozhodně nechcete. Bohužel i tato látka je obsažena ve vašem oblíbeném bujónu.

Glutaman sodný

Glutaman asi není třeba dlouho představovat. Většina lidí ví, že není zdravý a měli by se mu vyhýbat. Možná ale nevíte, proč. Při nadměrné konzumaci může vyvolat kožní alergie, tachykardii, bolesti hlavy, zvracení, nepravidelný srdeční rytmus, závratě i deprese. V důsledku vyšší produkce acetylcholinu a snížení absorpce glukózy může dojít ke zvyšování tělesné hmotnosti.

Stejně tak blokuje neurologické funkce hypotalamu, který je odpovědný za kontrolu vaší chutě k jídlu. To znamená, že i přesto, že jste plní, tělo má stále pocit, že je hladové. Z toho důvodu více jíte, což je dalším důvodem pro zvyšující se váhu. A přibírat určitě nechcete. Navíc vývar i omáčku můžete doma uvařit výborné i bez přidání této zbytečné a zdravotně nebezpečné kostky.

Zanechat komentář