Životní tipy

7 známek toho, že brzy budete diabetik

V současné době roste trend vědomého stravování, které staví cukr a jeho nebezpečí do centra pozornosti. Na pultech obchodů je již několik potravin, které pod sebou nemají žádný cukr, pod jakýmkoli pseudonymem. 

Největší nebezpečí představují zpracované potraviny, včetně nealkoholických nápojů, džusů, pečiva, sušenek, čokolád, cereálií, jogurtů atd. Pokud těchto potravin konzumujeme příliš mnoho, znásobíme riziko obezity a s ní i chronických onemocnění (např. Cukrovka, kardiovaskulární onemocnění).

Skutečnost, že cukr a potraviny, které obsahuje, mohou způsobit vážnou závislost, situaci samozřejmě jen zhoršuje. Z následujících příznaků si můžete všimnout, pokud máte také závislost na cukru a jíte toho příliš mnoho.

1 – Ke spokojenosti potřebujete stále více sladkého jídla

Na začátku stačily možná 2–3 kostky čokolády a dnes můžete bez větších problémů zničit tyčinku za den. Studie ukazují, že hlad po cukru se časem zvyšuje. Čím více toho jíme, tím více si tělo přeje.

2 – Potřebujete doplnit energii několikrát denně

Primárním zdrojem energie v těle je glukóza (nejmenší jednotka cukru), která se nachází téměř ve všech našich potravinách, ale hlavně v těch, které obsahují cukr. Pokud pijete nebo jíte slazený cukr, hladina cukru v krvi se náhle zvýší, následuje náhlý vzestup inzulinu, který také sníží hladinu cukru v krvi do té míry, že se cítíte v depresi a vyčerpání a potřebujete další dávku, což je obvykle čokoláda nebo káva . To samozřejmě vytváří začarovaný kruh.

3 – Často nadýmáš

Pokud je vaše strava příliš sladká, naruší trávicí systém, sníží průchod střevem a potrava, kterou je třeba trávit, se obtížněji prochází. Kromě toho potraviny s vysokým obsahem cukru způsobují nadýmání.

4 – Kila na vás běží

Pokud sníte více cukru, než byste měli, přirozeně na vás skočí kila. Samozřejmě si toho možná nevšimnete denně, ale za půl roku by 5 kg navíc a napětí kdysi dobrých kalhot mělo být varovným signálem.

5 – Máte potíže se spánkem a / nebo špatně spíte v noci

Každý, kdo jí hodně cukru, často spí hůře než jeho protějšky zdravé výživy. Můžete trpět nespavostí, několikrát se v noci probudit a vaše sny mohou být mnohem zmatenější. Jíst přímo před spaním však může způsobit podobné problémy.

6 – Máte problémy s kůží

Nadměrná konzumace cukru může způsobit předčasné stárnutí pokožky. Kůže obsahuje spoustu kolagenu a elastinu, což jsou bílkoviny vyrobené z aminokyselin a jsou navrženy tak, aby udržovaly pevnost a pružnost pokožky. Pokud jíme příliš mnoho cukru, molekuly glukózy se na tyto bílkoviny navážou a vytvoří škodlivou strukturu a kůže se bude mnohem snadněji vrásčit a prohýbat.

7 – Máte výkyvy nálad

Potraviny s vysokým obsahem cukru stimulují produkci serotoninu, známého také jako hormon štěstí. U lidí, kteří jsou závislí na cukru, může tento špatný způsob stravování vyvolat změny nálad a dokonce i deprese.

 

Zanechat komentář